עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> גטו טרזיינשטאט >> כתבות, מאמרים ומחקרים >> ד"ר מרגלית שלאין - סר ניקולס וינטון יוזם ה"קינדרטרנספורט"
 
סר ניקולס וינטון, שהציל 669 ילדים יהודים מצ'כיה ערב השואה, נפטר במיידנהד, אנגליה, בגיל 106

בדצמבר 1938 לאחר "פרעות ליל הבדולח" "והסכם מינכן" הצטופפו בצ'כוסלובקיה במחנות עצומים ובתנאים מחפירים, רבבות פליטים מגרמניה, אוסטריה וחבל הסודטים. לנוכח מצבם הנואש, יזם ניקולס וינטון, הצעיר, סוכן בורסה מלונדון, מבצע הצלה המוני להצלת ילדים יהודים מצ'כוסלובקיה והעברתם לבריטניה, ברגע האחרון לפני נעילת השערים ופרוץ מלחמת העולם השנייה.
מחדר מלונו בפראג ארגן מגעים חשאיים עם אלפי הורים נואשים שביקשו לחלץ את ילדיהם מהמלחמה שעמדה בפתח, ומאידך גיסא, בביקוריו התכופים בלונדון, גייס כספים והקים ועדת מתנדבים בריטית לפליטים מצ'כיה שסייעו לו בגיוס תורמים ומאות משפחות אומנה בבריטניה, שהתנדבו לקבל ולטפל בילדים הללו.

תוך סיכון עצמי ועימותים עם הגסטאפו שנפתרו במתן שוחד רב ובמקביל, בקיום בירוקרטיה ענפה, שכללה זיוף היתרי כניסה של משרד הפנים בבריטניה, הצליח וינטון, לרשום 900 ילדים ולארגן  את העברתם ברכבות לבריטניה. 669 ילדים מתוכם הצליחו לצאת. לדאבון הלב, מנעו הגרמנים את יציאת המשלוח האחרון  שארגן, שעמד לצאת ביום הפלישה לפראג.

ניקולס וינטון לא רצה בכיבודים ובשבחים על פועלו הייחודי. רק ב-1988, כשמצאה אשתו  בעליית הגג של ביתם את אלבום תמונות הילדים, שמותיהם והמסמכים הקשורים להצלתם, סיפר על מעשיו שהחלו להיוודע ברבים.

ב-2003 קיבל תואר ניקולס וינטון תואר אבירות על ידי מלכת אליזבת השנייה, ונקרא סר וינטון. באוקטובר 2004 הגיע לביקור בישראל עם בנו ונפגש  עם כל מוקיריו בביתו של הוגו מרום, אחד מהילדים שהציל. בזמן ביקורו בארץ, השתתף בסינמטק בתל אביב בהקרנת הסרט סרט תיעודי, "כוחו של הטוב: ניקולס וינטון" (2002), שהוקדש לו ולפועלו והשיב בשנינות לשאלות הקהל.

ניקולס וינטון הצליח לחלץ 669 ילדים יהודים מצ'כיה, בעוד שבני משפחותים שנותרו, נספו ברובם בשואה. ואולם, למעלה מ-70 שנה אחרי, מגיע מספר הילדים שהציל וצאצאיהם למעלה -6,000 נפשות.

יהי זיכרו ברוך.
 
לכתבות נוספות שהתפרסמו בנושא
 

 
 
 
 
 


לייבסיטי - בניית אתרים