עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2016 >> תערוכת "תיקיית הקרטון החומה"
 
"תיקיית הקרטון החומה"
מחווה לפליקס בלוך
אוצרת: רותי ליובין
 
בביקור שערכתי במוזיאון "בית טרזין", המנציח את זכר חללי גטו טרזיינשטט, ושוכן בקיבוץ גבעת חיים – איחוד, צדה את עיניי עבודה מרטיטה של האמן פליקס (פרדיננד) בלוך משנת 1943.
על תיקיית קרטון חומה, תאר האמן, פליקס בלוך, את אופן התנהלות החיים בגטו.  פליקס בלוך, שהיה מעצב גרפי במקצועו, תאר בצורה סימבולית ובטכניקת רישום מרשימה, עדות מצוירת המתארת מסכת חיים כאוטית שהתנהלה בין כותלי הגטו.
הדבר שמשך את תשומת ליבי, ובמידה רבה יצק משמעות דרמתית נוספת ליצירתו של פליקס בלוך, היה הפורמט עליו בחר להנציח את חייו. כמובן, שבחירה זו אינה תוצאה של העדפה כלשהיא אלא בלית ברירה.

פליקס בלוך, שעבד ב'חדר הציירים', במחלקה הטכנית שבגטו טרזיינשטט, ניצל תיקיית קרטון ישנה ורשם עליה, בסתר, טקסט חזותי המתאר מסכת חיים מצמררת שהתנהלה בשנת 1943 בגטו כשנה לפני מותו הטראגי בעינויים. לימים שימשו ציוריו כעדות משפטית מצוירת במשפטי הנאצים.

אמנים רבים מהארץ ומחו"ל הביעו בשפת האמנות, על גבי תיקיות קרטון חומות, מחווה אמנותי לאמן פליקס בלוך, ובכך יצרו תערוכה מופלאה, מרשימה ומרגשת גדושת זיכרונות ומכאובים, המעלה את זכרו של האמן המחונן, שכשרונו הרב סייע בידיו להנציח ברישום מרטיט תיאור של יום אחד בחייו הכפויים והמזוויעים בגטו טרזיינשטט.

הטכניקות המגוונות שבחרו האמנים, ליישם את מעשה האמנות וזאת על גבי תיקיות הקרטון, הופכות את התערוכה למסקרנת ומרתקת. ניתן להבחין בטכניקות כגון: הדפס, צילום, רישום, קולאז', רדי מייד, צריבה, תבליט, עבודה בשמן ובאקריליק.
פליקס בלוך, יצר דוקומנט מצויר, תיעוד ויזואלי, בעל ערך נדיר ובתנאי חיים ג'נוסיידאלים, כאוטיים, טראגיים ומפלצתיים מבלי יכולת לפתוח צוהר לתקווה ומבלי הכרה קלושה שבקלושות ששבעה עשורים לאחר מותו הטראגי, עבודתו האינטימית תעלה על נס בעזרתם של אמנים רבים היוצרים על פני הגלובוס, בעולם המנסה לתקן את עצמו.
 
פתיחת התערוכה ביום שישי, 13 למאי 2016, ה' באייר תשע"ו, בשעה 12:00
בגלרייה העירונית "מכון המים" בגבעתיים 
 


לייבסיטי - בניית אתרים