עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> על חברים וניצולים >> חברים כותבים >> 2009 >> חנקה דרורי - 6 ימים בברלין
 
 ששה ימים בברלין – רשמים אישיים
 
אנחנו – "הבנות מחדר 28" – הוזמנו לברלין כדי לתת, כמו תמיד, עדות חיה למה שקרה לילדים בטרזין ובשואה בכלל.
לי אישית תמיד וגם הפעם קשה להיות בגרמניה ובפרט בברלין – לא בגלל מה שהיא עכשיו אלא בגלל מה שהיא סימלה בתקופה הנאצית.
אבל המפגש עם "הבנות" שהגיעו מכל העולם היה חוויה מהנה. הקשר שנוצר בינינו אז מתקיים גם היום לא רק בגלל הזיכרונות אלא גם בגלל התעניינות במה שכל אחת עושה ועוברת היום.
היה לנו מפגש מרגש בעיריית ברלין-שנברג עם הופעה נהדרת משירי הקברט הגרמני שהיה קיים בגטו טרזין ועם שיחה עם קהל אוהד ומתעניין.
עוד ערב יפה התקיים בשגרירות הצ'כית בברלין שנפתח גם הוא במוזיקה שנכתבה בטרזין ומלבד נאומים רבים הוצגו שני סרטים קצרים. האחד בשם "Drops of Memory" של אליענה שכטר ועדי רייס, הציג את חמשת הישראליות שבינינו בתמונות פורטרט ושיברי זיכרונות מההווי בחדר 28. לא סרט דוקומנטרי, באמת רק רסיסי זיכרונות, מעניין בעיני.
הסרט השני צולם ביום ההולדת 100 של הפסנתרנית הנהדרת אליס זומר-הרץ. אנה הנוסובה (פלשקה) מברכת אותה בסרט ואומרת שבזכות אמנותה של אליס זומר-הרץ היא הקדישה את חייה למוזיקה.
בבקרים ליווינו כיתות בתי-ספר לאורך התערוכה שמלווה את הספר "הבנות מחדר 28" ואח"כ התקיימה שיחה עם התלמידים. הילדים בכיתה "שלי" שאלו המון שאלות בטעם וכשנגמר הזמן ביקשו מהמורה שירשה להם לשאול עוד.
והיה לנו עוד מפגש עם אמנים שונים שמתעניינים בפרויקט "ROOM 28" ורוצים לפתח את הנושא: לעשות סרט, לכתוב מחזה מוזיקלי ולביים הצגה. אני מקווה שהרעיונות יבשילו לכלל עשייה איכותית.
 
אם לסכם את ששת ימי בברלין: הייתה בהם ידידות חמה ועבודה שמבקשות לשוחח עם בני נוער וקהלים אחרים על השואה במטרה שהמסר יעבור הלאה ואולי ימנע שואה נוספת בעתיד. למטרה זו אני – והבנות האחרות – עושה כמיטב יכולתי. אבל תמיד מצטערת על כך שאנחנו מגיעות רק לקהל אוהד שרוצה לשמוע אותנו ולא מגיעות אל אותם מכחישי שואה ודומיהם שהם בעצם קהל היעד.
 
חנקה דרורי
2009
 


לייבסיטי - בניית אתרים