עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> המוזיאון >> תערוכות בארץ ובחו"ל >> ליגה טרזין - התערוכה האומנותית - גלריה נלי אמן
 
התערוכה במשכנות שאננים, ירושלים - מרץ 2010


 "LIGA TEREZIN"התערוכה האמנותית - גלריה נלי אמן, תל אביב"LIGA TEREZIN" – התערוכה האמנותית
 
תערוכת האמנות "LIGA TEREZIN" עוסקת בחיבור שבין זיכרון העבר לזיכרון העתיד. תפקיד האמן הוא לשמש בהווה כרץ במרוץ השליחים המעביר את מקל הזיכרון בין עבר לעתיד כדי למנוע את השיכחה.
נקודת המוצא לתערוכה היא האהבה למשחק הכדורגל, המתקיים בכל מקום על פני הגלובוס כעולם מקביל לעולם ההווה, כל שכן במוקדי אלימות ומלחמה, כמו בשואת יהודי אירופה במלחמת העולם השניה. בעולמנו "LIGA TEREZIN", מהווה דוגמה לניסיון להמשיך את משחק החיים ביום יום, למרות המוות הנמצא ביום שלמחרת.
בתערוכה הוצב קיר זיכרון ובו ייצוג של כל הקבוצות ששיחקו בגטו וזאת על ידי הדפסה מעוצבת של שמותיהם של השחקנים / אסירים. בחלל השני שיהווה מעין "חדר הלבשה" ניבנה חדר עיון ובו הוצבו ספסלים ושולחן עליו מונחים העדויות המצויירות, המצולמות והכתבות העתונאיות מתקופת קיום הליגה. על קיר חדר ההלבשה הוצבו שני מסכי וידאו ובהם יוצגו המשחק האחרון ששוחק בגטו וצולם על ידי הגרמנים ולצדו ראיון עם פטר ארבן המצולם בסרט, "מילה" צ'רבינקה ששיחק בליגה ויעקב צור, ממקימי הליגה ומאחרוני הניצולים, ששרדו גם את המשלוחים לאוושויץ-בירקנאו. 
התערוכה נפתחה ב 17.4.2009 והוצגה בגלריה נלי אמן, תל אביב במשך כחודשיים, בהם צוינו על לוח השנה את יום השואה ויום העצמאות ולצדם את משחקי הגמר של ליגות הכדורגל בישראל, גמר גביע המדינה וגמר ליגת האלופות בכדורגל.

אוצר התערוכה: הצלם והאוצר גיא רז. אוצרת החלק התיעודי - סימה שחר, בית טרזין
לייבסיטי - בניית אתרים