עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> המוזיאון >> תערוכות עבר >> לצייר על דפי הזמן
 
התערוכה מציגה מיצירותיהם של גרטרודה [טרודה] ועמנואל [עמו] גרואג ובנם וילהלם [וילי]. שלושתם הגיעו לגטו טרזין
ביולי 1942 ושוחררו שם במאלצייר על דפי הזמן - גרטרודה עמנואל  גרואג ובנם וילהלם י 1945. המשפחה הוגלתה לטרזין מהעיר אולומואוץ שבמורביה. עמם הגיעה מרים [מדלה] גרואג שטיין, אשתו של וילי, שנשאה לו זה מקרוב. בתערוכה חלק קטן מהיצירות שבאוסף גרואג ע"ש אידה והיינץ פליישמן, המקיף מאות פריטים: ציורים, כתבים וחפצים. האוסף נתרם על ידי המשפחה לארכיון בית טרזין.

בצד חובת העבודה שחלה על כל האסירים, בני משפחת גרואג, כמו אמנים אחרים מאסירי גטו טרזין לא פסקו מיצירתם. משך כל תקופת השהות בגטו - ברעב ובחולי, במצוקה וביאוש, הם הוסיפו לכתוב ולחרוז, לצייר, לאייר ולשיר.

המכתבים והחרוזים הם מקור מידע עשיר ומגוון על החיים בגטו. הקורא המתבונן למד על קשיי הקיום היום- יומי, על הרעב והחיפוש המתמיד אחר מקורות מזון נוספים, על הסבל הפיזי, על מצוקות הנפש ועל הדכאון. הכתבים מתארים את המחלות הקשות ואת הנתוק הממושך והבדידות שנכפו על החולים עקב החשש מהדבקות. כל אלה בצל האימה המתמדת מפני השילוחים בטרנספורטים למזרח. על אף הקדרות והמצוקה עולים מהדברים לא מעט הומור ואירוניה, ונמצא בהם גם את הכח להמשיך ואת התקווה.

הציורים בצבע והרישומים בשחור שופעים אופטימיות. כולם אסתטיים מאד, מעובדים לפרטים. מבחר הנושאים עשיר ומגוון: פורטרטים, אתרים בטרזין, אירועים, טבע: פרחים, נופים, עצים..., ורק מעט מוות.

עמו, האמן המוביל בתערוכה, צייר באוגוסט 1944, חודשים ספורים לפני השילוחים הגדולים, תמונה עשירה בפרטים מיניאטוריים המהווים אינטרפרטציה של החיים בגטו, כמעט הגדה, קורותיו של אסיר הגטו מהולדתו ועד מותו. בציור, על נייר חום בגודל 20X30 ס"מ, שולטים צבעים חמים. כל סצנה מחיי היום-יום מעוטרת בפרחים קטנים, המשתלבים למעין זר זכרון. בצד רעננות והומור יש ביצירה בטוי לקשיי החיים וקדרותם. המעצב, דוד גל, שחזר ופרק את הציור והוא מוצג בתערוכה על גבי עשרים ושמונה לוחות נפרדים. כך יכול המתבונן להתרשם מעושר הפרטים, כוחם ומשמעותם. על אותו קיר, מוצגת ברכה מצוירת שהעניק עמו לכלתו מדלה ליום הולדתה. היא נראית בציור נושאת בזרועותיה את בתה, חווה, שנולדה בגטו בפברואר 1945. בחלקה העליון של הברכה צילום צבעוני של העיר טרזין. מדלה נראית צופה בעיר ומתרשמת ממנה ועמו שם בפיה את הדברים: "סבא עמו מצייר כל כך יפה, אבל מה היא העיר המשונה הזאת?" גלוית ברכה זו צוירה בספטמבר 1945, חודשים ספורים לאחר השחרור מהגטו.

תערוכה - גרטרודה עמנואל  גרואג ובנם וילהלם עוד בתערוכה, מוצגים מפרי עבודתה של טרודה עם ילדי הגטו ומערכי שיעורים שלה, בנושא הכרת החומר, כתובים בכתב ידה. אלה פותחים בפנינו צוהר נדיר אל עולמם המיוחד של הילדים, אסירי הגטו.

כדי לרדת למלוא משמעותן של היצירות על המבקר בתערוכה להיות מודע לנסיבות הטראגיות של התקופה שהולידה אותן. למטרה זו שילבה בין המוצגים האוצרת, סימה שחר, כרונולוגיה של התקופה ושל הגטו, שתחילתה בעליית הנאצים לשלטון וסיומה ביום השחרור. בין היתר נמצא בין המוצגים קטעים מתוך "פקודות היום" שהכתיבו לאסיר הגטו את פרטי התנהגותו, הגדירו את סדר היום, את המותר ואת האסור ואת העונשים על כל סטיה מהמגבלות הנוקשות שקבעו הנאצים.

יצירותיהם של עמו, טרודה ווילי הם פסיפס המתעד את פניו הרבים של גטו טרזין, את נופיו, אנשיו, מקומות העבודה שלהם וחיי התרבות והחברה שלהם. בנוסף לכך מאירים המכתבים, האיורים, החוברות והברכות את אישיותם ואנושיותם של היוצרים, את מערכת היחסים המשפחתית החמה, העשירה והמורכבת שביניהם ואת התמיכה והעידוד שידעו להעניק לאסירי הגטו שותפיהם לגורל.

אוצרת: סימה שחר

מעצב: דוד גל 


לייבסיטי - בניית אתרים