עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2009 >> 2009-08-02 היסטוריה, מוזיקה וזכרון
 
סמינר היסטוריה, מוזיקה וזיכרון 2009

גטו טרזיינשטאט היה ייחודי בין הגטאות וכך גם בית טרזין מחפש את ייחודו. ייחודו היה בארגון הפנימי של חיי אסיריו, לרבות שעות הפנאי. לימודים לילדים ולבני הנוער, ספורט לצעירים, ומופעי תרבות רבים לכול, ביניהם גם פעילות מוזיקלית וקונצרטים. בין האמנים בגטו היו נגנים ומלחינים, שמעיין יצירתם לא יבש גם בתנאים הנוראים של מאסרם. למוזיקה שנוצרה בגטו, כמו גם ליצירות מלחינים שהשמעתם נאסרה על-ידי הנאצים, מוקדש הסמינר השנתי הבינלאומי התשיעי  "היסטוריה, מוזיקה וזיכרון", המתקיים בכל קיץ בבית טרזין (7-2 באוגוסט).
"המוזיקה של טרזין איננה רק מוזיקה פנימית של הגטו", אומר עודד ברידא, מנהל בית טרזין. "זאת מוזיקה עם מהות אוניברסלית. בגטו התרכזו כמה מהכישרונות הגדולים ביותר באירופה בתחומי המוזיקה השונים. האנשים האלה, כמו ויקטור אולמן, פאבל האס, הנס קראסה, גדעון קליין, רפאל שכטר ואחרים יכלו להיות ואף היו מגדולי המוזיקאים של המאה העשרים. בימי הגטו, וגם לפניו, הם יצרו וביצעו יצירות מוזיקליות מגוונות, ממיטב המוזיקה העולמית. קול המוזיקה בגטו היה קולה של ההתנגדות היהודית למצבם הנואש", מוסיף ברידא. "היא נוגנה מול קהל תרבותי ומבין מוזיקה בצורה בלתי-רגילה. תחת האיום המתמיד של הטרנספורטים, שלקחו כל יהודי שני שהגיע לגטו אל מחנות ההשמדה במזרח, הפכה המוזיקה למוטיב מרכזי ב'חיים כאילו' שניסו היהודים לחיות, על-מנת לצלוח את הימים האלה ולהגיע לשחרור המיוחל".
את המורשת הזאת מבקש הסמינר להעביר לתלמידים צעירים באקדמיות למוזיקה בארץ ובחו"ל. מלבד כיתות האמן המתקיימות בו, הם שומעים עדויות והרצאות על הגטו, על אנשיו ועל המוזיקה שנוצרה ובוצעה בו. כיתות האמן וההרצאות פתוחות לקהל.
"המוזיקה, במקרה הזה, היא כלי ליצור הנצחה ולעורר מודעות אצל קהל היעד שלנו - בני הנוער", אומר ד"ר דודו סלע, המנהל המוזיקלי של הסמינר. השתתפו בתוכנית הפעם פרופ' מתתיהו קליג מגרמניה, אלן שטרנפלד, ומיכאל גייזלר מהאקדמיה בירושלים.
"מסע החורף" של שוברט היה המוקד בסדנת ההלחנה של הסמינר. את הסדנה, אלמנט קבוע בסמינר, מנחה ד"ר מיכאל וולפה משדה-בוקר בסיוע המורה ארי בן שבתאי.
לסיום הסמינר ניתנו שני קונצרטים לקהל - אחד לתושבי עמק חפר, באולם "בית בכפר" בביתן אהרון והשני, בשיתוף עם יד-ושם, בהיכל יהדות ווהלין בגבעתיים.
                                                                                                               תמר רז לנג
 
הסמינר מתקיים הודות לתמיכת מנהל התרבות במשרד התרבות והספורט.
 
 

 
 
ההזמנה
הזמנה לקונצרטים 

היסטוריה, מוזיקה וזכרון
 


לייבסיטי - בניית אתרים