עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> המוזיאון >> ארכיון >> פרטי אסירים - Inamtes Database
 
כרטסת פרטים אישיים של אסירי גטו טרזין הרחבה בנושא מאגר המידע

בבית טרזין, מוחזקת כרטסת הכוללת את כל הפרטים הידועים על כמעט 160,000 האסירים שהיו בגטו טרזין וכן את יהודי ה- "פרוטקטוראט" אשר הוגלו למזרח לפני הקמת הגטו בסתיו 1941.
לכרטסת חשיבות היסטורית ומחקרית עצומה: גטו טרזין היה מקום הסגר ליהודים בתקופת השואה, היחידי ממנו נשתמרו כל הנתונים האישיים של הקורבנות. ביתר אתרי הזוועה הנאציים לא נוהלו רישומים כלל או שאלה הושמדו לפני השחרור.
הכרטסת המקורית נמצאת בצ'כיה. היא הועתקה בראשית שנות השבעים, בעת שבצ'כוסלובקיה של אז שרר משטר קומוניסטי אנטי-ציוני קשוח. כיוון שצ'כוסלובקיה (ככל מדינות הגוש הקומוניסטי) ניתקה אז את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל, לא הורשו ישראלים לבקר בארץ זו וההעתקה הייתה מבצע חשאי נועז שהשתתפו בו כמה מחברי העמותה בתמיכתו ועזרתו של דר. וייס, אז אחד מפעילי הקהילה היהודית בוינה.

מאגר מידע ממוחשב

לאחר מיקום הכרטיסייה המועתקת מצ'כוסלובקיה, בבית טרזין, נענו פניות מן הארץ ומן העולם לקבלת מידע על גורל יהודים שהיו בגטו, על ידי משלוח צילום של הכרטיס הרלוונטי לידי הפונה.
חלק מהכרטיסים כתוב במכונת כתיבה, חלק גדול בכתב יד, מהם גם בכתב גותי, שמעטים היום מסוגלים לקרוא.
לכן ועד העמותה החליט אחרי דיונים ממצים, שיש הכרח להעלות את תוכן הכרטסת על מחשב.
לא מצאנו בשוק תוכנה מן המוכן שיכלה לענות לכל דרישותינו. חברות העוסקות בהכנת תוכנות כאלו דרשו מחירים גבוהים בהרבה מאפשרויותינו. לבסוף התנדבה חברה שלנו, מומחית בנושא, וכתבה את התוכנה עבורנו "לפי מידה".
הכרטסת הממוחשבת מבטלת את הצורך לצלם את הכרטיסים הישנים, שחלקם הרב כיום כבר לא ניתנים לקריאה. בקשות למידע על אסירי הגטו מגיעות מדי יום. חלק מהן מבנים וקרובים המבקשים להתחקות אחר גורלם יקיריהם. יש בקשות לנתונים הדרושים לקביעת עובדות משפטיות בענייני תביעות כספיות, פיצויים אישיים וכדומה, כמו כן משמש המאגר חוקרים, סופרים, היסטוריונים וסטודנטים הזקוקים למידע ממוין כגון רשימת כל מגורשי עיר מסוימת או טרנספורט מסוים או של ילידי שנה מסוימת וכיוצא באלה.
ניתן לקבל,  בתשלום, פרטים אישיים, ממאגר המידע הממוחשב,
על גורלם של היהודים שגורשו לגטו טרזין.

המעונינים יכולים לפנות אל:

למלא טופס בדף חיפוש שמות

בית טרזין - טל': 5159636-40     
פקס: 3979636-40.
או בדואר אלקטרוני:   info@bterezin.org.il
 או בכתב, לכתובת:
בית טרזין, גבעת חיים איחוד,
ד"נ עמק חפר, מיקוד: 53983

דף המידע על אסיר בגטולייבסיטי - בניית אתרים