עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> גטו טרזיינשטאט >> חיי התרבות בגטו >> ציור
ציור          
 
[פרשת הציירים]


פטר קין, יליד 1919. נשלח לטרזין בדצמבר 1941. עבד עם רבים מהאמנים בחדר הציירים של המחלקה הטכנית. היה צייר ומשורר מחונן. הוא כתב את הליברטו לאופרת "הקיסר מאטלנטיס" שהלחין ויקטור אולמן. באוקטובר 1944 גורש לאושוויץ-בירקנאו ונספה. 

   
  יו ספיר, יליד 1900, זוטפן, הולנד. הוא גורש יחד עם משפחתו לטרזין באפריל 1943. בגטו עבד בחדר הציירים שבמחלקה הטכנית. בפקודת האס אס השתתף בתהליך ייפוי הגטו וצייר אלבום תעמולה "תמונות מטרזיינשטאט". הוא שוחרר בטרזין עם תום המלחמה. בשנת 1951 הגר לארה"ב ונפטר  בשנת 1978. 
   
 

פליקס בלוך, יליד 1898, אוסטריה. בשנת 1938 הגר לפראג. הוא נשלח לטרזיינשטאט ביולי 1942. הוא עבד בחדר הציירים, במחלקה הטכנית של האלטסטנראט. הוא וחבריו בדז'ריך פריטה, אוטו אונגר, ליאו האס, נורברט טרולר, כולם אמנים בעלי שם, הואשמו בתעמולת זוועה אנטי נאצית, נחקרו ועונו במבצר הקטן ונשלחו בטרנספורט לאושוויץ בירקנאו. פרדיננד בלוך מת מעינויים במבצר הקטן באוקטובר 1944.

   
 

פרידל דיקר ברנדייס ילידת 1898, וינה. ציירת ומורה לאמנות, מאמני הבאוהאוס . בשנת הגרה לפראג. נשלחה לגטו טרזיינשטאט בדצמבר 1942. היא הייתה למורה לאלפי ילדים. בעלת תפיסה חינוכית ייחודית, השפיעה רבות על תלמידיה ועל חבריה לעבודה. היא שמרה על ציורי הילדים והותירה צוואה להוציאם מטרזין. הציורים מהווים זיכרון לאלפי ילדים שנספו והיו לסימן הכר של הנצחת גטו טרזין. פרידל נספתה באושוויץ-בירקנאו באוקטובר 1944. 

   
 

עליזה ש"ק, ילידת 1927, פראג. נשלחה לטרזיינשטאט בשנת 1943. עליזה ציירה בגטו וכתבה יומן. לשם הסוואה כתבה את היומן בגרמנית באותיות עבריות. עם השחרור מטרזין, עליזה הביאה לפראג ארכיון סודי אותו הסתיר זאב ש"ק [מאוחר יותר בעלה] לפני שנשלח למזרח. ארכיון זה היה הבסיס של מבצע איסוף מסמכים מהגטו שהתנהל בפראג בין השנים 1946-1948. עליזה עלתה ארצה בשנת 1948. במשך 25 שנה עבדה בבית טרזין, הקימה את הארכיון והייתה אוצרת המוזיאון. בעשר שנים האחרונות לחייה תרגמה מסמכים, יומנים, מחקרים מצ'כית ומגרמנית לאנגלית ועל ידי כך הותירה תרומה אדירה לדורות הבאים. נפטרה במרץ 2007.

 

 

 

קארל פליישמן, יליד 1897, קלטובי, צ'כיה. רופא שהתמחה בדרמטולוגיה.בזמנו הפנוי צייר וכתב. באפריל 1942 נשלח לטרזין יחד עם אשתו, אמו בת 69, אחותו. בגטו גר במגורים המוניים, בהם נדחסו אלפים בתנאי היגיינה מחרידים. ביולי 1942 היה לעובד בכיר של רשות הבריאות בגטו. חיי היום יום שימשו השראה לציורים רבים,  שירים ומאמרים. באוקטובר 1944 נשלח עם אשתו לאושוויץ –בירקנאו ונספה.

 

   
 
אוטו אונגר, יליד 1901, ברנו, צ'כוסלובקיה. למד באקדמיה לאמנות בפראג, ולאחר שהשלים את לימודיו, חזר לברנו. השתלב בבית ספר תיכון יהודי כמורה לציור, מתמטיקה והנדסה. ב- 1942 נשלח עם משפחתו לטרזין.
בגטו עבד במחלקה הגראפית יחד עם אמנים נוספים. כמוהם צייר יצירות במחתרת. אונגר הצליח להסתיר כמה מציוריו, ואחדים מהם הוברחו אל מחוץ לגבולות הגטו. הגרמנים גילו ציוריו ושל ציירים אחרים. הם נלקחו למאסר במבצר הקטן באשמת הפצת תעמולת זוועה אנטי-נאצית. אוטו אונגר עונה באכזריות ונשלח לאושוויץ. השתחרר בבוכנוואלד באפריל 1945, ונפטר משחפת קשה ביולי 1945.
במהלך החקירות שברו הגרמנים את ידיו, חבריו סיפרו שראו אותו מחזיק בין אצבעותיו חתיכת פחם בניסיון נואש לתת ביטוי אחרון לרגשותיו.
   
   
ציור ורישום בטרזין - יום עיון 1989

לחץ כאן לפרטים נוספים

ליאו האס

לחץ כאן לפרטים נוספים

אלפרד קנטור - עדות מצוירת
הכין צוות בית טרזין, עבור מורים, מדריכים ותלמידים, תערוכה ותכנית חינוכית "זיכרונות בצבע מן האפלה"-עדות מצויירת. התערוכה והתכנית מבוססות על ספרו של קנטור. הספר הוא עדות מצויירת פרי מאמציו של האמן לשמר

לחץ כאן לפרטים נוספיםלייבסיטי - בניית אתרים