עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> על חברים וניצולים >> חברים כותבים >> 2011 >> שוש שדה - קרנוב -בית הכנסת בעירה של אמא
 
 [יוני 2011]
 
בית הכנסת בקרונוב
 
בית הכנסת מהמאה ה-19 בעיר (KRNOV      (JAGERNDOF
ישופץ בעזרת האיחוד האירופי וייפתח מחדש ב-2013. כבר עכשיו יש בו פעילות מחודשת.
 
קרונוב היא עיר קטנה בצ'כיה. אמי נולדה בעיר זו. בעבר חיו בה כ-450 יהודים. לאחר המלחמה לא שרד בה יהודי.  יהודים גורשו ממנה בשנת 1535, עם שריפת גופתו של אברהם הירש מנהיג יהודי קרנוב דאז,  ובשנת 1848 חזרו יהודים לגור בה. ב-1871 נבנה בית הכנסת. לפני כמה שנים ביקרתי בקרנוב. בין השאר ביקשתי להגיע אל בית הכנסת. התברר שהייתה זו משימה לא פשוטה, ורק בזכות מלאכת בילוש הצלחנו לאתר את המקום, המשמש כיום מחסן של העירייה במרכז העיר.
 

בית הכנסת צפוי להיחנך מחדש בשנת 2013, אחרי שיעבור שיפוץ מאסיבי. הפלא הזה קורה בזכות שני בחורים מופלאים, לא, לא יהודים. אנשים צעירים עם תום ונחישות שהחליטו לעשות מעשה. האחד הוא פאבל קוצ'ה (PAVEL KUCA), איש איטר וחובב היסטוריה, והשני יאן סטייסקאל  ((JAN STEJSKAL, "משוגע" לעסקי ארכיונים ומבנים ישנים. שני הבחורים הצעירים האלה, פאבל ויאן, גילו סקרנות עזה לגורל היהודים בקרנוב וביישוב  הסמוך לו, אופאבה  OPAVA)), סקרנות שהתעוררה בבוהמיה ומורביה למצוא שורשים של התרבות האבודה. את הסקרנות תרגמו לעשייה מדהימה ואכפתית שביסודה מחקר מעמיק ותוצאתה כפולה: שיקום בית הכנסת, ובשנת 2002 הוצאה לאור של הספר יהודי יגרנדוף ואופאבה, העוסק בקהילה היהודית של שני יישובים סמוכים אלה.
 
בית הכנסת בקרנוב,  "בית המקדש" כפי שקראו לו כשנבנה, הוא מבנה מרשים ורחב ידיים שבחזיתו שני מגדלים, כמו בסגנון ספרד שהיה נהוג אז באוסטרו-הונגריה).  עד מלחמת העולם השנייה הוא שקק פעילות קהילתית ובראשה עמד הרב דוד רודולפר. כאמור, בתקופת השלטון הקומוניסטי הוא הפך למחסן ארכיון של העירייה. ואף על פי כן, חשוב לציין כי זהו אחד מבתי כנסת הבודדים שהמבנה שלו שרד אחרי המלחמה. זאת הודות לתרמית של בכיר בעירייה, ששרף מבנה אחר כאשר באה הפקודה הנאצית ב-1938, אחרי "ליל הבדולח".
פדרצית הקהילות היהודיות בצ'כיה בחרו בבית הכנסת הזה כאתר מורשת בין 200 בתי כנסת ברחבי צ'כיה חוץ מפראג ועוד כמה ערים, ובעקבות זאת זכה לתקציב של מיליון ומאתיים אלף אירו לשם שיקומו. ניתן לראותן באתר KRNOV SYNAGOGA.
 
בחודש אפריל השנה  הגיע פאבל לביקור בארץ. מטרת ביקורו הייתה המשך עבודת המחקר שלו אודות יהודי צ'כיה בכלל ויהודי קרנוב בפרט. פאבל מאמין כי כבר בשנת 2013  יתקיים אירוע חנוכת בית הכנסת. לשם כך הוא גם יזם ומשתתף בתכנון תערוכה שתעסוק ביהודי צ'כיה. בביקורו השקיע מאמצים רבים כדי  לפגוש, לדבר, לשמוע ובעיקר לצלם מסמכים ותמונות רבות בשביל התערוכה, שתוצג כאמור בבית הכנסת.
בין המקומות בהם גילה עניין היה גם בית טרזין, בו נפגש עם עודד ברידא וסימה שחר. בשיחות איתי ביטא את התרשמותו הרבה מהפעילות שלנו.
 
ראוי לציין שפאבל ספר לי כי מתחדשת הפעילות הקהילתית בבית הכנסת וכבר מתקיימים קונצרטים, ערבי שירה, הרצאות וקריאה בתורה, בהם משתתפים חברי העמותה של ידידי בית הכנסת (לא יהודים) .
 
מי שבידיו חומר כתוב או תמונות של אנשי הקהילה מוזמן לפנות אלי לפי הכתובת הרשומה מטה ואני אדאג להעביר את החומרים לידי שני ה"מלאכים" האלה. בעת שליחת החומר נא לציין  KRNOV  כדי שלא ייזרק המייל.
אני גם סבורה כי חשוב להגיע לאירוע חנוכת בית הכנסת. מי שמעוניין  להצטרף למסע כזה מוזמן אף הוא לייצור עמי קשר.
 
שוש שדה-גולדשטיין
077-9341112
050-7569887
rosesgold@gmail.com  
smgold@netvision.net.il
הרצל 24
חדרה 38421
אולי עד אז יגיעו צאצאים נוספים לפתיחה ויתנו כבוד לנספים.
 
 
 
הוא  נבחר והוכרז כאתר מורשת מטעם פדרצית הקהילות היהודיות בצ'כיה.
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...


לייבסיטי - בניית אתרים