עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> גטו טרזיינשטאט >> סקירה היסטורית >> תקופת הגטו כהטעיה (ינו 44 - אוק 44)
 

תקופה III: הגטו כהטעיה (ינואר 1944 - אוקטובר 1944)


התקופה השלישית היא של "ייפוי" הגטו. הנאצים נערכו לקראת ביקור משלחת הצלב האדם הבינלאומי וניסו לשוות לגטו מראהשלו ונעים, מעין חוף ממבטחים ליהודי מרכז אירופה. המבצע כולו היה תרמית, הצגה שהוכנה בקפידה ותורגלה היטב, כדי להרשים את המשלחת בחזיתות הבתים המסוידות, בערוגות הפרחים, במראה הילדים המשחקים בשמש, במראה האנשים המטיילים לצלילי תזמורת כלי-נשיפה, בבנק, בבתי-הקפה ובאגפי המגורים הצנועים אך הנקיים, בהם שוכנו אישים שנשלחו מזרחה, יהודים בעלי-שם.

הופעת הילדים באופרה "ברונדיבאר", שהופקה
בזמן שהנאצים  צלמו את הגטו (אוג' - ספט' 1944).


המשלחת לא ידעה על האלפים כדי שלא תראה את הצפיפות הנוראה בגטו, את מנות הרעב שקיבלו האסירים לפני בואה ואחרי צאתה, לא חשה באווירת האימה והסבל השלטת בחצרות האחוריות, שלא נכללו במסלול ביקורה. המבצע הוכתר בהצלחה. למרבה התמיהה, לא נמצא אפילו חבר אחד במשלחת הצלב-האדום שיבקש לחרוג מן המסלול שהוכן בקפידה וינסה לבדוק את הבתים מבפנים, לסייר בחצרות, במרתפים ובאגף המגורים של הישישים והחולים. משלחת הצלב האדום פרסמה דו"ח חיובי על מצב היהודים בטרזין.

על רקע התפאורה שהוצגה למשלחת צולם סרט תעמולה נאצי על טרזין ויושביה. סרט זה הנקרא בפי היהודים, אסירי הגטובאירוניה דקה: "העיר שהפיהרר נתן ליהודים במתנה", נשתמר בארכיונים. יהודים משחקים כדורגל בחצר, יהודים עובדים בבית-מלאכה, משקים ערוגות בגן-הירק, לוגמים קפה במגדנייה, מחליפים ספרים בספריה הציבורית. לבושם נאה למדי, הם נראים חייכנים, שבעים ופרט לטלאי הצהוב על בגדיהם אין הבדל ביניהם ובין בני-אדם שחיו בתנאים רגילים בשנות הארבעים.

לאחר שהנאצים סיימו את פעולות ההטעיה בגטו, הם החלו במשלוחים למזרח שדיללו מאוד את אוכלוסיית הגטו.

בחודשים ספטמבר ואוקטובר 1944 שלחו הנאצים 18,000 נפש, ילדים,בני נוער, מורים, מדריכים, רופאים, גברים ונשים ב-10 משלוחים מטרזין למזרח.הציירת פרידל דיקר -בראנדייס

לימדה ציור ורישום את ילדי הגטו.
באוקטובר 1944 נשלחה לאושוויץ ונרצחה שם.


 


לייבסיטי - בניית אתרים