עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> גטו טרזיינשטאט >> סקירה היסטורית >> הקמת הגטו (נוב 41 - יולי 42)
 
 
הקמת הגטו (24 בנובמבר 1941 - 1 ביולי 1942)
אנשי יחידות כוח ההקמה ( Aufbaukommando- AK) , גברים צעירים, בעלי-המקצוע שהתנדבו לצאת כחיל חלוץ אל הגטו, ולהכשירו לקליטת ההמונים יצאו מפראג לטרזיינשטאט ב- 24 בנובמבר 1941 ( AKI שכלל 342 איש ) וב- 4 בדצמבריעקב אדלשטיין 1941 (AKII שכלל 1000 איש). ביניהם היו מתנדבים רבים פעילי תנועות הנוער ב'החלוץ', שנבחרו על-ידי יעקב אדלשטיין, מנהיג "החלוץ" כדי להבטיח שיהיה לגטו בסיס יהודי ציוני וליצור בו שכבת מנהיגות.
הזעזוע שעברו עם הגעתם לטרזיינשטאט היה גדול. המקום היה מוזנח מאוד בלא תנאי קיום בסיסיים. הגרמנים התנכלו למגורשים ולא סיפקו להם כל מזון. בפועל, חיו בתנאים של מחנה-ריכוז נאצי. הם נכלאו בקסרקטין הסודטים, מקום ריק וחשוך, שקירותיו נוטפים מים, שמשות חלונותיו שבורות, וחדרי השירותים מלאים ומלוכלכים, והורשו לצאת ממנו בקבוצות, רק לשם עבודה בעבור הגרמנים.
הגרמנים שלחו אל הגטו המוני יהודים עוד לפני שאנשי יחידות כוח ההקמה הכשירו מקומות מגורים למגורשים. ב-30 בנובמבר וב-2 בדצמבר 1941 נשלחו אל הגטו שני משלוחים מפראג ומברנו, כל אחד מהם מנה 1,000 איש, מרביתם נשים, ילדים וזקנים. 3,465 המגורשים הראשונים שוכנו בצפיפות על הרצפה בשבעה אולמות גדולים בקומה השנייה של קסרקטין הסודטים, שתוכנן ל-500 חיילים. בניגוד לכל הבטחותיהם, לא חילקו אוכל, האנשים ניזונו מהמלאי שהביאו אתם, ומרבית הזמן היו רעבים.
ההתמרמרות בין המפונים לגטו הייתה רבה. צרכי השעה שגברו, דחקו גם ביריבים הפוליטיים למלא את חובתם, ולנסות לשפר את תנאי החיים של הפרט ושל בני-המשפחות. הם הבינו שעליהם לדאוג לתנאים היגייניים ולתזונת התושבים, להשיג מזרונים, בעיקר לילדים ולחולים, ולהיפטר מהלכלוך האיום שכיסה את הכול.
בפקודת הגרמנים הופרדו ב- 6 בדצמבר 1941, מגורי הנשים והגברים. כל הנשים והילדים לקסרקטין דרזדן, וקסרקטין הסודטים יועד לגברים ולנערים מעל גיל 14 בלבד. פירוק המסגרת המשפחתית חייב את הנהלת הגטו להתמודד עם צרכי הפרט.
עובדי המטבחים, המאפיות ובתי המטבחַיים הכינו במרוכז את כל הארוחות לרבבות אסירי הגטו, וטיפלו בהעברתן לכל הקסרקטינים והבתים. כל אוכלוסיית הגטו קיבלה שלוש פעמים ביום מזון או לפחות נוזל חם - תמיסה שהוגדרה כמרק תפוחי אדמה או כופתה ומנת לחם יומית.

הקמת 'מרכז העבודה' ב-25 בדצמבר, מיסדה את ארגון יחידות העבודה. חובת העבודה בגטו חלה בתחילה על כל הגברים מבני 18 עד 60, בהמשך חויבו בה כל התושבים, הגברים מבני 16 עד 60 והנשים מגיל 18 עד 55.
מכבסה מרכזית העסיקה כ-250 נשים בשלוש משמרות. כל אסיר בגטו יכול היה למסור לכביסה כשלושה ק"ג לבנים, אחת לשלושה-ארבעה חודשים. עובדים שהועסקו במלאכות מלוכלכות קיבלו כרטיסי כביסה נוספים.
מערך הבריאות .תנאי החיים הקשים בגטו - צפיפות הדיור, תנאי התברואה הירודים והרעב, גרמו להתרבות כינים, פשפשים ופרעושים ולתחלואה גבוהה בקרב אסירי הגטו. תחת ארגונו המוצלח של ד"ר מונק התפתחה מערכת הבריאות בגטו. בפברואר 1942 הוקם 'בית חולים' ובו 17 חדרי-חולים בשישה מבני מגורים עם כ-314 מיטות ו-14 חדרי טיפול.

העיקרון, שעל פיו עיצב זקן-היהודים הראשון אדלשטיין את הגטו, היה "הצלה על-ידי עבודה". ההנהגה היהודית בראשותו, הייתה הנהגה ציונית חלוצית, והיא ניהלה את הגטו במתכונת של חברה שיתופית שנשתמרה בכל תקופת הגטו.
 
 1. הקמת הגטו  2. תקופת הגטו המעורב  3. תקופת הגטו כהטעיה  4. תקופת אבל והתארגנות  5. תקופת שחרור הגטו


לייבסיטי - בניית אתרים