עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2009 >> 2009-09-11 ליגה טרזין - בני דוידוביץ ויירקה טאוסיג
 
בני דוידוביץ (אבא של ניר) ניצול הגטו, מגלה את השוער שהעריץ - יירקה טאוסיג

לכל קבוצה שתופיע בטורניר הזכרון בשבוע הבא, יצטרף בטקס מרגש אחד מניצולי השואה ששיחקו או היו במגרש, בקסרקטין "דרזדן" בגטו. אחד מהם הינו בני דוידוביץ, שהיה אז ילד בן 13-12 והיה אוהד של שוערה היהודי של נבחרת צ'כוסלובקיה, יירקה טאוסיג (היום ג'ורג טסר), ששיחק בגטו והיום גר בסן פרנסיסקו.
בני שרד את אוושויץ, עלה לישראל, שיחק כשוער במכבי חיפה בשנות ה-50 והיום הוא אב גאה לבנו,ניר דוידוביץ,שוער מכבי חיפה ונבחרת ישראל, שעומד לשחק 4 ימים אחרי טורניר הזכרון נגד קבוצת "ביירן מינכן" הגרמנית.
עקב טורניר הזכרון נוצר קשר מכתבים מרגש בין 2 השוערים האלה מהגטו.

כותב יירקה: "...לכדורגל היתה השפעה גדולה על חיי ועל הצעירים שראו אותי משחק, כמוך....זכיתי להיות לדוגמא לדורות הבאים שראו אותי בטרזין ואפילו לאחר המלחמה". יירקה טאוסיג היה שוערה של קבוצת הכדורגל הצ'כית קרלין ואף שוערה הלאומי של צ'כוסלובקיה בהוקי קרח, הספורט השני שלו.
ממשיך יירקה: "אני גאה שיש לי לפחות קשר רוחני איתך, כל טוב, טאוסיג מטרזין, השוער של 'מחסן הבגדים'"

בני דוידוביץ עונה למכתב:

"כבוד גדול הוא לי, ואני מאד נרגש לקבל ממך מכתב. לפני 67 שנה, הייתי נער בן 12, צופה בך, הכשרון הגדול והשוער המפורסם, משחק כדורגל...לנו, ילדי גטו טרזין, לא היתה שום הנאה חוץ מהכדורגל...אני גדלתי ללא הורים ומעולם לא קבלתי פידבק על היותי שחקן כדורגל...אני מאד גאה בבני, ניר...מאד אשמח לפגוש אותך בישראל"

ניצול נוסף הינו "מילה" צ'רבנקה, תושב גבעת חיים איחוד, שיחק בגטו והיה בלם בהפועל חדרה בשנות ה-50. 

ניצולים נוספים יהיו פטר ארבן, יעקב צור, פטר לנג ועוד.עדכון מיולי 2010 -ג'ורג' (יירקה) טסר (טאוסיג) נפטר בסן פרנסיסקו. הספד מפי חברו למשחק האחרון בגטו, פטר ארבן
עדכון מדצמ 2012 - מילה צ'רבינקה נפטר בגבעת חיים איחוד


לייבסיטי - בניית אתרים