עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2011 >> 2011-05-02 יום השואה והגבורה
 
 
ביום השואה תשע"א, שנערך ב 2/5/2011 בבית טרזין, נמשכה המסורת עם בה"ד 8, בית הספר לכושר קרבי של צה"ל והטקס נערך בשיתוף בין ניצולי גטו טרזיינשטאט וחיילי הבסיס.
לאחר הטקס נערך יום עיון לחיילי בה"ד 8 שעיקרו - 50 שנה למשפט אייכמן אל מול 70 שנה להקמת גטו טרזיינשטאט. המשותף בין שני האירועים - הצורר אדולף אייכמן היה מהגורמים המרכזיים לגורלה של יהדות מרכז אירופה והיותו שותף חשוב בהקמת גטו טרזיינשטאט. אייכמן אף ליווה את הגטו לאורך כל קיומו, עד סוף מלחמת העולם השניה.
היום נפתח בברכתם של מר טומאש פויאר, שגריר צ'כיה בישראל, מר רני אידן, ראש מועצה אזורית עמק חפר ועודד ברידא, מנכ"ל בית טרזין.
ד"ר מרגלית שלאין, היועצת האקדמית של המרכז החינוכי הרצתה לנוכחים על הקשר ההדוק של אייכמן לגטו טרזיינשטאט.
לאחר ההרצאה, התקיים טקס מרגש בו שולבה צפירת הזיכרון והדלקת 6 משואות ע"י 6 ניצולי גטו טרזיינשטאט, כאשר סיפורם מוקרא בידי חייל מלווה.
צבי כהן ממעברות, ריגש את הקהל בסיפור הילד הברלינאי שלאחר שנתיים שלא יצא מהבית מפחד התנכלויות הנוער ההיטלראי בחוץ, מצא עצמו "מטפל"  בעזרת מפוחית פה בשני אנשי SS שבאו לקחת את משפחתו לטרזיינשטאט. צבי הוסיף וסיפר על חקירה שאביו נקרא אליה, דווקא אצל אייכמן, בברלין. בינימין בן רכב, גם הוא נער טרזיינשטאט, נקרא למשימה בהיותו סגן  מפקד ספינה במשמר החופים שבסופה מצא עצמו הנער טרזיינשטאט מסייע לפיזור אפרו של אייכמן בלב ים ומיצג את כל אסירי הגטו ברגע בו סיים אייכמן במקום הראוי לצורר כמוהו.
ד"ר בתיה ברוטין הראתה כיצד ציורים שנעשו ע"י ציירים שהיו בטרזיינשטאט סייעו לתביעה במשפטו של אייכמן.
היום הסתיים במפגש משותף בקבוצות בין החיילים לניצולי השואה ובו דנו על משמעויות הזיכרון לדורות השונים.

2 מאי 2011 - כתבה באתר וואללה על הקשר בין בה"ד 8 ובית טרזין
 

יום השואה והגבורה עם בה"ד 8 - גלרית התמונות:


 לייבסיטי - בניית אתרים