עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> המוזיאון >> ארכיון >> חדש בארכיון >> 2010-08 יו ספיר חלם רק לצייר
 

 יו ספיר חלם רק לצייר


 
קרולין פולק, נכדתו של יו ספיר (1978-1900) צייר הולנדי-יהודי, מסרה לארכיון, דרך חברתה, נירה פרידמן, אלבום זיכרונות של סבתה אלברטין סופי ספיר-ואן ראלטה, אשתו של יו ספיר. האלבום הוכן על-ידי אלברטין, שחגגה את יום הולדתה השמונים בינואר 1987, וניתן כמתנה לקרולין
 
האלבום מביא בתצלומים וסיפורים את סיפור משפחת ספיר על ארבעת דורותיה. לראשונה אנו מתוודעים לילדותו של ספיר בהולנד, מכירים את הוריו איזידור וסלינה ושני אחיו, אדוארד ופריץ, ומגלים שמאז היה בן תשע חלם להיות צייר
 
ספיר ואלברטין הכירו כאשר היתה נערה מתבגרת בת שש-עשרה. בהיותה תלמידת שביעית הוא הציע לה נישואין ואכן עם הגיעה לגיל שמונה-עשרה הם נישאו (1925).
ספיר עבד אז בעיתון ההולנדי De Telegraaf כמאייר וצייר קומיקס, עד 1939. אלברטין, שידעה מה יהיה ייעודה בחיים הפכה לעקרת בית למופת. נולדו להם שלושה ילדים: פטר יליד 1927, סלין ילידת 1929 ותומס יליד 1931. 
              
 
השמחה שהיתה בבית משפחת ספיר עם שלושת ילדיהם באמסטרדם נקטעה עם מעצרו של ספיר על-ידי הגרמנים. הסיבה למעצר: דמותו הקומית של היטלר שנמשחה במכחולו של ספיר והתפרסמה בעיתונו זמן רב לפני כן. ספיר נשלח למחנה וסטרבורק שבהולנד, ודאג להאיר את חדר החולים של הילדים בציוריו המופלאים. משם נשלח עם משפחתו לטרזיינשטאט ב-21 באפריל 1943 שם נשארו עד סוף המלחמה. בגטו עבד במחלקה הטכנית וצייר בידו הקלילה ציורים ממראות הגטו. אך כמו ציירים אחרים, נאלץ לצייר ציורים לפי פקודה ולמען צרכי המפקדה הגרמנית. כך גם הפך לאחד משותפיו של קורט גרון בהכנת סרט התעמולה הנאצי. ספיר הכין כ-300 סקיצות של סצנות של הסרט "טרזיינשטאט" בזמן שליווה את הצלמים בכל מקום בו צילמו בגטו: עבודה בגן הירק, עבודה בבתי המלאכה השונים, משחק כדורגל ואת "הבנק של המינהל העצמי היהודי".
 
 
סקיצות אלה הן יומן ויזואלי המהווה מקור ראשון לשחזור הסרט, אך בחלקן מראות סיטואציות יומיומיות בתוך הגטו. תמונות כאלה תלויות בתערוכות השונות של בית טרזין.
 
 
לאחר השחרור, החלה משפחת ספיר לשקם את חייה בהולנד וב-1951 המשפחה היגרה לאמריקה.


 
 

 לייבסיטי - בניית אתרים