עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> על חברים וניצולים >> חברים כותבים >> 2011 >> 2011-02-26 פטר ארבן: הספד על ארנושט לוסטיג
 
הספד ופרידה מארנושט לוסטיג
 
באולם הטקסים שבבית הקברות היהודי בפראג / פטר ארבן / 1 מרץ 2011
 
ארנושט היקר,
  
אני עומד כאן היום עם עצב בלב כדי להפרד אתך בשם כל אלו שעברו את גטו טרזין – על אף שמבחינה ביולוגית זה היה צריך להיות הפוך.
 
הייתי המדריך הראשון שלך בטרזין כאשר באת להתיצב לעבודה של הצעירים בגטו. אחרי הפרדת משפחתך לא היה קל לך לקבל את כל ההוראות שהייתי חייב להסביר לך, אך גם עבורי זה לא היה תפקיד קל, אך הייתי חייב למלא אותו כדי לחסוך ממך תוצאות טראגיות. וזה כנראה עזר ולבסוף שנינו שרדנו את התקופה הנוראה, בריאים בגוף ובנפש. זו הייתה השואה!!!
 
היית בן טוב וחבר טוב ובגבולות האפשרויות אשר לצעירים בגילך היו אכזריות מאד, עזרת. את זה הוכחת גם מאוחר יותר במחנות הריכוז.
 
”בקן הנמלים" ההוא הכרת אנשים רבים שהיית צריך לקבל אותם, גם אם אז עוד לא הבנת את זה, אך בכשרון מיוחד ידעת יותר מאוחר לתאר אותם בספריך הרבים אשר הסבירו את אי-הצדק בו התנהגו עם היהודים וגם כלפי ישראל. שכנעת קוראים רבים אשר מפרסומים אחרים הושפעו אחרת. זה ישאר ועל כך אני מודה לך שוב.
 
הערכתי אותך כחבר ולא אשכח לעולם איך נפגשנו אחרי המלחמה בפראג, בישראל או בארה"ב. במיוחד אחרי נשואיך עם ורה וייסליצובה, שמקורה גם מאוסטרבה, אשר הביאה אותך לאהבת ישראל, יחסנו עוד התחזק.
 
לא אשכח את שניכם אך היום אני מתאבל על אדם יקר במיוחד!
 
שלום, ארנושט!

כתבה ב-YNET
 


לייבסיטי - בניית אתרים