עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2012 >> 2012-01-19 70 שנה לועידת ואנזה
 
ד"ר מרגלית שלאין
 
טקס ההשקה של אוסף תיאטרון השואה און-ליין (HTC), בחסות בית "ועידת ואנזה", ברלין
 במלאת 70 שנה ל"וועידת ואנזה".

" האמצעי היחיד כדי לשרוד, היה להתעלות רוחנית מעל כאב הגוף .... הגבורה היתה כוח הרצון ליצור, לצייר, לכתוב, לבצע ולהלחין, בגיהינום." מירקו טומא, אמן, ששרד בטרזיינשטאט.

ב- 19 ינואר 2012, במלאת 70 שנה ל"וועידת ואנזה" - שהתכנסה ב-1942, בראשותו של היידריך, לתיאום ולעיבוד קווי הפעילות של 'הפתרון הסופי של שאלת היהודים באירופה', התקיים, בבית "ועידת ואנזה" בברלין, יום עיון אקדמי וטקס ההשקה של אוסף תיאטרון השואה המקוון (HTC) והצגתו, על-ידי מנהל המיזם מר מוטי סנדק, בנוכחותם של ד"ר רוברט קאמפה, מנהל בית"ועידת ואנזה", מר רן יעקובי משגרירות ישראל בברלין ואורחים רבים.
בדבריו, הדגיש מר סנדק את שיתוף הפעולה  של המיזם עם בית טרזין בישראל ועם מנהלו מר עודד ברידא, וציין שהנצחת האמנים שפעלו בגטו טרזיינשטאט, יהיה הפרויקט הראשון שיפותח באוסף השואה המקוון. פרופ' גד קינר, ראש החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב ויו"ר המועצה האקדמית של HTC, הציג את ההיבטים האקדמיים ואת שיתוף הפעולה עם  מוסד התיאטרון הבינלאומי ITI ב-120 מדינות; וגב' אירנה בוקובה, מנכ"לית אונסקו, הביעה את תמיכת אונסקו במיזם.
אוסף השואה המקוון, מהווה כלי ייחודי, נגיש ובלתי אמצעי להוראת  השואה, ובמה לתיעוד ולהפצה של יצירות המורשת התרבותית של מחזאים ושחקנים, מוזיקאים, מפיקי סרטים ואחרים, שהמשיכו ליצור והופיע למרות תנאי החיים הבלתי אפשריים בגטאות ובמחנות הריכוז שהקימה גרמניה הנאצית ברחבי אירופה. יצירתיות המהווה ניצחון של הרוח האנושית על הברבריות, שניסתה למחוק את  אנושיותם- להופכם למִסְפָּר- לְאַין.
החומרים הנאגרים באוסף מאפשרים לחוקרים, מחזאים ואמנים מבצעים בכל העולם לבצע מחקר אמנותי מחד וליצור יצירות חדשות מאידך, להעברת זיכרון השואה לדורות הבאים ואמצעי אזהרה נגד גזענות, אנטישמיות, אפליה  ורדיפות.
במושב האקדמי הציגו בין השאר: פרופ' רבקה רוביט, מאוניברסיטת קנזס ארה"ב, את "הקולטורבונד תחת השלטון הנאצי, בברלין, 1941-1933"; ד"ר ירוסלב זונקה. מהמוסד האירופי למורשת השואה, את "התיאטרון של ג'ורג תבורי"; וגב' אסתי נמש, במאית ותסריטאית ישראלית, הציגה קטעים מסרט בהכנה על ילדים בטרזיינשטאט: "הם גדלו להיות גדולים".
ד"ר מרגלית שלאין, היועצת האקדמית של בית טרזין, שהשתתפה בכנס, הרצתה על "חיי התרבות בגטו טרזיינשטאט". להדגמת העברת המורשה התרבותית של יוצרי הגטו לדורות הבאים, תיארה בהרצאתה את הפרויקט השנתי של בית טרזין "היסטוריה, מוסיקה וזיכרון", והדגימה משירי הקברט של "טרזין –העיר כאילו", שזכו לעניין רב.
,


 


לייבסיטי - בניית אתרים