עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> על חברים וניצולים >> חברים כותבים >> 2012 >> 2012-02-06 פטר ארבן על הכדורגל בגטו 1942-1945
 
כדורגל בגטו טרזיינשטט 1942 – 1945
 
(היום 70 שנה)
 
6.2.2012
 
המבצר טרזיינשטט אשר עד נובמבר 1941 היה עיר מצב, הוכרז ביום 6.11.1941 כגטו ליהודים. אחרי שהגיעו מספר משלוחים מפראג ואחרי שתושבי העיר פונו ממנה, עבר רק חודש עד שהיהודים קיבלו רשות תנועה מוגבלת בתוך חומות הביצורים. זמן קצר לאחר מכן (1942) נמצא בחלק הדרום-מערבי של הביצורים מגרש ספורט, שם בני נוער מקבוצות העבודה השונות נפגשו בזמנם החופשי, גם לכדורגל. בתחילה היו אלו רק משחקים ידידותיים אך עם הזמן אורגנה ליגה לכדורגל עם כל תפקידי הארגון והחוקים השייכים לענין, כולל איגוד שופטים.
בשנת 1943 "הועבר" מגרש המשחקים לחצר הקסרקטין "דרזדן" ומ-12 קבוצות הכדורגל נותרו רק 6 הטובות. כל קבוצה הייתה מורכבת רק מי-7 שחקנים, המשחקים התקיימו בימי ראשון – בהם לא עבדו. היה קהל רב שהיה מורכב בעיקר מצעירים.
בשנת 1944, (כנראה שבהשפעת הביקור הצפוי של משלחת הצלב האדום הבינלאומי בגטו) שיחקנו כבר בציוד רגיל, כולל מדים ונעלי כדורגל. יותר מאוחר (ביום 26.8.1944) הסריטו את המשחק המסיים של הליגה באותה שנה (עבור סרט התעמולה הנאצי "המנהיג מעניק ליהודים עיר") בו שיחקתי בקבוצת "המחלקה לטיפול בנוער". זה היה משחק הכדורגל (המאורגן) האחרון בגטו, כי אחרי זה יצאו המשלוחים הגדולים האחרונים למזרח (אושביץ-בירקנאו, דבר שאז לא היה ידוע לנו). מבצע ייפוי העיר, הסרט וכד' לא היו נחוצים עוד אחרי ביקור משלחת הצלב האדום.
 
רק בקצרה על האוירה שהספורט ובעיקר הכדורגל יצרו בגטו: צריך להבין שחוץ מהמחלקה לעיצוב הפנאי רק הכדורגל היה אירוע שעזר לאסירים להשרד עם קצת שמחה ותקוה. תודה מיוחדת מגיעה לחברנו, מנהל המחלקה לטיפול בנוער, פרדי הירש, אשר הצליח להשיג אצל מינהלת המחנה את הקמת מעוני הנוער, מפעלי ספורט ושיבוץ לעבודה מיוחד לנוער. כך הצליחו מוסדות אלו להעביר לצעירים רוח חיובית. למרבה הצער הוא גורש מוקדם מאד למזרח. אך גם שם, בבירקנאו, עוד עשה מעשים חיוביים רבים לפני שנספה.
 
הייתי רוצה גם להעיר את תשומת הלב לכך שבגטו פורסמו עתונים כתובים ביד במעונות נוער ("וודם", "קאמרד" ועוד) בהם יש דיווחים רבים על המשחקים ועל תוצאותיהם. זו הוכחה לכך שהכדורגל היה חשוב מאד לצעירים. ועוד דבר – התמונות המפורסמות היום על הכדורגל בגטו נעשו בידי האנס מונק, אשר היה סדרן במשחקים.
 
פטר ארבן
אשקלון


לייבסיטי - בניית אתרים