עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2012 >> 2012-02-06 פתיחת תערוכה ליגה טרזין באצטדיון המושבה
 
מאיר שמיר מנציח את ליגת הכדורגל היהודית
 
 
ראש הממשלה לשעבר מר אהוד אולמרט: "כדאי שיבואו לכאן להכיר את ההיסטוריה, שידעו שאנשים נלחמו על חייהם ובתוך המלחמה גם שחקו כדורגל."
 
איש העסקים מאיר שמיר: "אני קורא לראש ההתאחדות לכדורגל שנמצא כאן איתנו, ברגע שיש קריאות גזעניות כחלק מהחינוך ולא הענישה, אני מבקש שיתקיים לאוהדי הכדורגל סיור בחדר הזה"
 
יו"ר התאחדות הכדורגל אבי לוזון: "מאיר, תרומתך לאצטדיון ולכדורגל בישראל נובעת מהרצון לראות את נבחרת ישראל משחקת כאן באצטדיון המושבה ואני מאמין שעוד יגיעו הימים שגם הדרבי כאן יהיה מלא."
 
היום נחנך באצטדיון המושבה בפתח תקווה חדר ההנצחה המוקדש לליגת הכדורגל בגטו טרזינשטאט. התערוכה הוקמה ביוזמתו של איש העסקים מאיר שמיר, שבחר להקים אותה בתא הכבוד שלו על רקע גל האלימות ההולך וגובר בכדורגל הישראלי ועל מנת להנציח ולחנך על הספורט היהודי בתקופת השואה, דווקא בסמוך לכר הדשא של הכדורגל הישראלי. 
 

באירוע נשאו דברים:
 
ראש הממשלה לשעבר מר אהוד אולמרט: "היום, בזמנו של אבי לוזון האצטדיונים הם ברמה הגבוהה ביותר במדינת ישראל. זו חוויה מרעננת בסביבה התרבותית שלנו להגיע לאצטדיון כדורגל באווירה נעימה כל כך וזה לא דבר מובן מעליו.  אני רוצה לברך אותך מאיר על היוזמה לעשות את הפינה הזו שמזכירה לנו משהו מהשורשים שצריכים ללוות את הספורט הזה בכלל ואת הכדורגל הישראלי בפרט.
 
 

בכל אחת מהקבוצות בארץ יש כמה שחקנים ישראלים וכמה שחקנים ממקומות אחרים בעולם. גם אלה וגם אלה, כדאי שיבואו לכאן כדי להכיר את ההיסטוריה. הישראלים, שידעו שפעם לא הייתה מדינת ישראל ולא היו אצטדיונים כאלה שהיום משתווים לתנאים הטובים ביותר שישנם. שידעו שאנשים נלחמו על חייהם ובתוך המלחמה גם שחקו כדורגל. והזרים, שטוב שידעו מהי המורשת ומהי המסורת שאנחנו נושאים איתנו. אני רוצה להודות למאיר ועדינה על היוזמה החמה והיהודית כל כך."
 
יוזם התערוכה מר מאיר שמיר אמר בהתרגשות:"אני חושב שהמסר העיקרי של האירוע וחנוכת חדר ההנצחה הוא לתת במה וכבוד לספורט היהודי בזמן השואה. אומרים שהרע נולד כדי שנעריך את הטוב וכשבאים למתקן כזה מפואר ויכולים להחזיר משפחות ואוהדים לכדורגל חייבים לזכור שלספורט היהודי יש גם שורשים שקשורים לשואה. במסורת היהודית מקובל כשבונים בית חדש משאירים קטע לא מטויח, זכר לחורב ועל אותו עקרון החלטנו לעשות פינה זו לזכר השואה במתקן מפואר זה.


אני קורא לראש ההתאחדות לכדורגל שנמצא כאן איתנו, לאבי לוזון- ברגע שיש קריאות גזעניות כחלק מהחינוך ולא הענישה אני מבקש שיתקיים לאוהדי הכדורגל סיור בחדר הזה. ושנית, אצטדיון זה יארח בזמן הקרוב נבחרות בינלאומיות ואנחנו חייבים כחלק בלתי נפרד מביקורם במתקן זה לערוך לעשות סיור של הנבחרות הבינלאומיות שמבקרות אותנו בחדר זה כדי לזכור את הליגה של טרזין ואת המימד השפיות שהביא עמו הכדורגל בתוך הדבר הנורא הזה שנקרא השואה."
 
יו"ר התאחדות הכדורגל אבי לוזון: "אני גאה ונרגש כאשר אני רואה את אותם אנשים שפועלים ועושים כל מה שניתן כדי לקדם את הכדורגל הישראלי. מאיר, תרומתך לאצטדיון ולכדורגל בישראל נובעת מהרצון לראות את נבחרת ישראל משחקת כאן באצטדיון המושבה ואני מאמין שעוד יגיעו הימים שגם הדרבי כאן יהיה מלא עד אפס מקום. תודה לך מכל הלב ובשם אוהדי הכדורגל – תחזור לכדורגל!"

 
ראש עיריית פתח תקווה מר יצחק אוחיון: "בשבילי מאיר הוא אדם שורשי וערכי. הוא בחר להנציח את פעילות ליגת טרזין שפעלה במשך שלוש שנים בגטו.  מאיר בחר להנציח אותם בדרך מיוחדת כדי להמחיש ולומר לכולם שכדורגל הוא אחווה בין אנשים. הוא מסמל לכל באי האצטדיון שהגעתם למקום שבו קורה הסיפור האמיתי השמחה."


 
מנכ"ל בית טרזין מר עודד ברידא: "אני מנהל את בית טרזין שלוש שנים והגעתי בגלל הכדורגל לאחר שאבא שלי הראה לי את התמונה של ליגת הכדורגל טרזין ששחק בה האח של אבי, פאבל ברידא. חדר ההנצחה של ליגת טרזין הוא כלי לחנך את בני הנוער נגד גזענות אנטישמיות והשימוש בדימויי השואה בליגה הישראלית לכדורגל. 
אני פונה לראש ההתאחדות בכדורגל מר אבי לוזון בקריאה- אם FIFA הכירה בליגת האסירים של רובן איילנד בדרום אפריקה, גם ליגת הכדורגל של טרזין שבה שחקו שחקנים מגרמניה אוסטריה וצ'כיה צריכה להיות מוכרת על ידי UEFA  ואני חושב שצריך לעשות את כל מה ששניתן כדי שזה יקרה. אני מודה למאיר שמיר שקרב את שחקני ליגה טרזין הכי קרוב שאפשר לאצטדיון אמיתי."

 
שחקן בליגה של גטו טרזין מר פטר ארבן: "בית טרזין קיבל על עצמו את פרויקט ליגת טרזין . בגטו עצמו מהר מאוד התחילו להתארגן בקבוצות ולשחק כדורגל. בהתחלה שיחקו 18 קבוצות עם 6-7 שחקנים ובהמשך הפכה לליגה עם שופטים ושחקנים. עשינו מאמצים כדי לבנות מסגרת לאנשים במסגרת תרבות וספורט באמצעות ליגת הכדורגל. נשאר לנו כזיכרון סרט של קורט גרון במאי גרמני שמהווה היום עדות לליגה של טרזין. הגרמנים שראו את הסרט לא אהבו את זה ששחקו כדורגל בגטו בזמן המלחמה וחתכו את הסרט, אבל אנחנו הצלחנו להציל על מנת שישמש היום עדות לליגה שהיתה."


 
אורחים נוספים שהגיעו לאירוע: הרמטכ"ל במיל' גבי אשכנזי, ראש עיריית קריית אונו יוסי נשרי, אבי בניהו, נועם לניר, שלמה רודב, ח"כ זאב בילסקי,  ,עדינה וגיא שמיר , אנשי הכדורגל: זאביק זלצר, ניר לוין, איצ'ה מנחם, גברי לוי, דני נוימן , נירה סטלמך ועוד
 
על התערוכה:
התערוכה שהוקמה באצטדיון המושבה הינה פרי יוזמתו של מר מאיר שמיר, אשר בחר להקים אותה בתא הכבוד שלו על רקע גל האלימות ההולך וגובר בכדורגל הישראלי ועל מנת להנציח ולחנך על הספורט היהודי בתקופת השואה, דווקא בסמוך לכר הדשא של הכדורגל הישראלי.
 
התערוכה מנציחה את "ליגה טרזין" שפעלה בגטו טרזיינשטאט בזמן השואה במשך שלוש שנים ( 1942-1944). לליגת הכדורגל הייחודית הזאת אשר פעלה בין חומות הגטו, תחת מצוקה, רעב ואיום המשלוחים למחנות ההשמדה, הייתה מנהלת ליגה ושופטים שארגנו את המשחקים, ובקבוצות שיחקו שחקני כדורגל מקצוענים לצד חובבים. שחקני הליגה נשלחו לבסוף למחנות המוות והכפייה ומרביתם נספו.
 
אוצרי התערוכה הם גיא רז ועודד ברידא וסימה שחר  ומקורותיה מארכיון בית טרזין, יד ושם ומוזיאון טרזין שבצ'כיה. חדר ההנצחה מאכלס את שמות השחקנים, התמונות, תמונות מהמשחקים, ציורי ילדים, וסרטונים המתעדים את משחקי הקבוצות.

אוצר התערוכה גיא רז עם  גיא שמירהעיתונות על האירוע:

2012-02-06
2012-02-06
2012-02-06
2012-02-06


ליגה טרזין – פעלה בגטו טרזיינשטאט בזמן השואה במשך שלוש שנים (1942- 1944). לליגת הכדורגל היהודית המיוחדת הזאת, שפעלה תחת מצוקה, רעב, ואיום המשלוחים למחנות ההשמדה ("הטרנספורטים"), הייתה מינהלת ליגה ושופטים שארגנו את המשחקים ובקבוצות הליגה שיחקו שחקני כדורגל מקצוענים לצד חובבים. שחקני הליגה וצופיה נשלחו לבסוף למחנות המוות והכפיה במזרח, מרביתם נספו.
קטע מאחד ממשחקי הליגה צולם ב-1944 לטובת סרט התעמולה הנאצי כמצג שווא על חיי היהודים לכאורה בגטו בטרזיינשטאט והוא מוצג בתערוכה, יחד עם עדויות של שחקני הליגה ששרדו.

לפרטים נוספים על ליגה טרזין - לחצו כאן
לייבסיטי - בניית אתרים