עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2012 >> 2012-05-29 LIGA TEREZIN - התערוכה נפתחת בטרזין, צ'כיה
 
מוזיאון טרזין (צ'כיה) בשיתוף בית טרזין (ישראל) פותחים את תערוכת LIGA TEREZIN בטרזין, צ'כיה,
לקראת משחקי יורו 2012 בפולין-אוקראינה.

לקראת יציאתה של נבחרת צ'כיה למשחקי יורו 2012 שיערכו בפולין ובאוקראינה, החליטה התאחדות הכדורגל הצ'כית לזכור את שחקני "ליגה טרזין" , ליגת הכדורגל ששוחקה בגטו טרזיינשטאט (טרזין, צ'כיה) , בין השנים 1942-1944 בין קבוצות שהוקמו ע"י אסירי הגטו.
 
ההכרזה של התאחדות הכדורגל תיעשה במסיבת עיתונאים לפני המשחק הנבחרת הצ'כית נגד ישראל, שיערך באוסטריה ב  , 26.5.2012, כהכנה לאליפות אירופה. ב 29.5.2012 בשעה 12:30 ישתתף יו"ר ההתאחדות הצ'כית, יחד עם בכירי ממשל צ'כים, שורדי הגטו ששיחקו בליגה, ומנכ"ל בית טרזין, עודד ברידא בפתיחת התערוכה "ליגה טרזין" במוזיאון טרזין, צ'כיה, השוכן בתוך העיר שבה היה הגטו.
 
התערוכה הושאלה למוזיאון הצ'כי  ע"י בית טרזין בישראל, שם היא מוצגת בשלוש השנים האחרונות. ב-2012  נפתח חדר זכרון לליגה טרזין ע"י מאיר שמיר באצטדיון המושבה בפ"ת.
 
משחק מהליגה צולם ע"י הגרמנים בקיץ 1944 עבור סרט תעמולה שרצו להפיצו בעולם כדי להראות שתנאי היהודים במחנות טובים, בעוד במציאות רוב יהודי אירופה כבר נרצחו במחנות ההשמדה. רוב שחקני הליגה וצופיה נשלחו לאושוויץ ונרצחו כחודש לאחר צילומי הסרט.
 
בין השחקנים והשופטים בליגה טרזין, היו שחקני כדורגל מקצוענים שאף יצגו נבחרות לאומיות, כמו פאבל מהרר, שחקנה הבינלאומי של צ'כוסלובקיה לאולימפיאדת פריז 1924, שופטים ואנשי ספורט.
 
 
בית טרזין השלים הפקה של סרט דוקומנטרי הנקרא "ליגה טרזין" שיוצג בקיץ 2012.

כתבה ברדיו של צ'כיה:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/historie/_zprava/fotbal-se-hral-i-za-valky-v-terezinskem-ghettu-ukazuje-unikatni-vystava--1064932
כתבת הטלויזיה הצ'כית:
http://www.ceskatelevize.cz:8001/ct24/domaci/178623-terezinska-liga-kdyz-fotbal-pomahal-v-ghettu-zapomenout/הודעת התאחדות הכדורגל הצ'כית - 26.5.2012
המקור: http://nv.fotbal.cz/scripts/detail.php?id=110658&tmplid=1484

התרגום:

התאחדות הכדורגל הצ'כית תכבד את זכרם של כדורגלני גטו טרזיינשטאט
 
לקראת יציאתה של נבחרת צ'כיה למשחקי יורו 2012 שיתקיימו בפולין ובאוקראינה, החליטה ההתאחדות לכדורגל של הרפובליקה הצ'כית לציין את זכרם של שחקני "ליגה טרזין" - ליגת הכדורגל שפעלה בתקופת מלחמת העולם השנייה בגטו טרזיינשטאט.
 
ההתאחדות הצ'כית נתנה חסות לפרויקט שבמרכזו עומדת תערוכה המוקדשת לליגת טרזין. טקס הפתיחה של התערוכה יתקיים במוזיאון טרזין ב-29 במאי (שעה 12:30) וישתתפו בו, לצד ניצולי הגטו ששיחקו בליגה ואנשי ציבור, גם יו"ר ההתאחדות מירוסלב פלטה והמזכיר הראשי שלה רודולף רפקה. התערוכה תוצג באולם התצוגה בחצר השלישית של המבצר הקטן בטרזין. בין המוזמנים לטקס הפתיחה גם כמה מכדורגלני העבר הצ'כים הבולטים, כמו קפטן הנבחרת באליפות העולם 2006 ובאליפות אירופה 2008 טומש גאלסק, או ראדק בייבל, שזכה עם הנבחרת הצ'כית במדליית הכסף באליפות אירופה 1996.
 
התערוכה הושאלה למוזיאון טרזין מהמוזיאון הישראלי בית טרזין בקיבוץ גבעת-חיים איחוד, בו היא מוצגת בשלוש השנים האחרונות. ב-2012 נפתח גם חדר זיכרון לליגה טרזין  באצטדיון המושבה בפתח-תקווה, ביזמת מאיר שמיר.
 
בקיץ 1944 צולם אחד המשחקים של ליגת טרזין במסגרת סרט תעמולה שצילמו הנאצים  על החיים בגטו. הסרט נועד לשכנע את העולם שתנאי חייהם של היהודים במחנות טובים,  בשעה שיהודי אירופה נרצחו במחנות ההשמדה. כחודש לאחר הצילומים נשלחו למחנות אלה גם רבים משחקני הליגה וצופיה.
 
בין הכדורגלנים  בליגת טרזין היו גם כמה שחקנים ששיחקו בליגה הצ'כית ואף בנבחרת הלאומית, כמו יירקה טאוסיג (שחקן הנבחרת בשנים 1947-1946), פאבל מאהרר (שחקנה של DFC Prag שהשתתף עם נבחרת צ'כוסלובקיה באולימפיאדת פאריז ב-1924) או טומי קאראס (אחרי המלחמה שחקנה של סלאביה פראג).


ההזמנה לתערוכה ולפתיחה:
 


 לייבסיטי - בניית אתרים