עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2013 >> 2013-04-08 ברונדיבר בהושעיה
 
מקור:  אתר מועצה אזורית עמק יזרעאל

לחצו כאן לצפיה בהופעה - צילום: שי לביא
 

מטרזין להושעיה - תלמידי בית ספר 'נתיב' הושעיה העלו את האופרה ברונדיבר

10/04/2013

בבוקר יום השואה העלו תלמידי כיתה ו' בבית ספר 'נתיב' הושעיה, את האופרה 'ברונדיבר' בפני הישוב, בית הספר וסל תרבות של המועצה.

 

האופרה הופקה במימון המועצה (סל תרבות), בית הספר, קהילת הושעיה ותורם חיצוני.
 

 

עלילת האופרה פשוטה: אמם של הילדים אניצ'קה ופפיצ'קה חולה והרופא אומר שחלב ירפא אותה. הילדים מנסים להשיג חלב, אבל ברונדיבר, נגן תיבת-הנגינה המרושע, מונע זאת מהם. בסוף, בעזרת הכלב, החתול, האנקור וחבורת ילדים גדולה מגרשים אניצ'קה ופפיצ'קה את ברונדיבר הרשע ומשיגים חלב לאמא; הטוב מנצח את הרע.
 

 

הפקת האופרה ב"נתיב" היא יוזמה של רותי הראל, מורה בבית הספר, שאביה, ד"ר יהודה הופרט ז"ל, צפה באופרה כמה פעמים בגטו טרזין כשהיה בן 14, שם הועלתה כ- 55 פעמים, עד שהמשתתפים נשלחו מזרחה - לאושוויץ. "הרעיון להפיק את האופרה בהושעיה עלה לפני כ-18 שנה, כשאבי ביקר בבית הספר "נתיב" והציע זאת. אני לקחתי את הצעתו כצוואה להנחלת זכרון השואה לדורות הבאים."

 

במשך שנים רבות ניסתה הראל, יחד עם צוות בית הספר, לקדם את הרעיון, אך מסיבות תקציביות, הפרוייקט לא קם. השנה, בתמיכת המועצה האזורית (סל תרבות), תקציב הישוב ותורם חיצוני שהתגייס, בבית הספר יצאו לדרך. במשך חצי שנה עברו התלמידים תהליך חינוכי עמוק ומרתק במהלכו ביקרו התלמידים במוזיאון "בית טרזין" בגבעת חיים, וכן שמעו את עדותה של חנקה דרורי, שהייתה שחקנית מחליפה באופרה בגטו. דרורי, סיפרה לילדים כיצד כל תפקיד מילאו חמישה ילדים שונים, מפני שאי אפשר היה לדעת מי ישלח במשלוחי הטרנספורט התכופים בבוקר שאחרי. האופרה "ברונדיבר" העניקה לילדי הגטו מפלט זמני בעולם אחר, שבו הטוב מנצח את הרע. בעולם האמיתי, הסוף היה מר: מתוך 12,171 הילדים שהובאו לגטו טרזין שרדו רק 325.

 

רחל שחורי, מנהלת מחלקת החינוך במועצה שצפתה בתלמידי בית הספר שרים בעברית, כתבה השבוע לצוות בית הספר ולתלמידים: "חוויתי חוויה ייחודית, מרגשת ויוצרת אמונה בכוחו של האדם ובטוב שבו. הבאתם בחן רב, ברגישות ומקצועיות את היצירה לקהל".

 

ראש המועצה האזורית, אייל בצר, שצפה גם הוא באופרה, סיפר על החוויה המיוחדת בנאום שנשא באותו הערב בטקס יום השואה בקיבוץ מזרע: "הילדים הנפלאים הללו, שעלו על הבמה היום, חוו חוויה מרגשת של הזדהות עם הילדים שהופיעו באופרה בגטו לפני 70 שנה. שאיפתנו לגדל בעמק דור חופשי המכבד את האדם באשר הוא אדם. זה הלקח שעל האנושות להפיק מהתקופה החשוכה ביותר בתולדותיה".

 

במהלך השבוע, ובמסגרת סל תרבות של המועצה, צפו באופרה תלמידים מבתי ספר נוספים ברחבי העמק. אחת מתלמידות בית הספר שהשתתפה באופרה סיכמה את החוויה ואמרה השבוע: "זה לא קל לצאת מעצמך ולהיכנס לדמות אחרת וזה לא קל ללמוד את הטקסט. את המוזיקה למדנו מתוך דיסק שהמילים שלו בצ'כית, ואת המילים למדנו מתוך הדפים בעברית, אבל קיבלנו הרבה עזרה ובסופו של דבר כל אחד ידע את התפקיד שלו."לייבסיטי - בניית אתרים