המוזיאון

מוזיאון בית טרזין

"לא רצינו להקים לזכרם [של הנספים בגטו טרזיינשטאט] פסל או אנדרטה, דבר המסמל את סבלות העבר ללא גשר לעתיד. ביקשנו לבנות בית שהחיים יימשכו בו… בתקווה כי הבאים להתייחד עם זכרם יחושו כאן משהו מהלך-הרוח של הגטו, שיבינו מה פירושו של דבר לקיים בצל המוות משהו דמוי חיי תרבות, לשמור על יסודות הצדק ויושר הלב, על יחסי חברות ועזרה לזולת. "  

כך כתבו מייסדי בית טרזין, שורדי גטו טרזיינשטאט במגילת ייסוד הבית. חדר ההנצחה שהוקם בתחילה ולצידו ארכיון, גדל עם השנים למרכז חינוכי ומוזיאון. נוספו תערוכות ייחודיות שמבוססות על פריטים מקוריים מארכיון הבית. התערוכות מציגות את החיים בגטו, המאמץ האדיר של ההנהגה היהודית לחינוך ילדים והצלתם, קיום חיי תרבות וספורט במציאות בלתי אפשרית, המשלוחים למזרח, התעמולה הגרמנית ועוד.

בארכיון בית טרזין חומרים מקוריים מתקופת הגטו: ציורים, חפצי אמנות, חפצים אישיים ומסמכים וכן רשימת שמות היהודים שעברו בגטו. הארכיון וספריית העיון פתוחים לקהל הרחב. במרכז החינוכי מתקיימות פעילויות לתלמידים, חיילים ואנשי שירות הביטחון, סטודנטים ומבוגרים. הבית עורך אירועים שונים ושיתופי פעולה עם גורמים מהארץ ומחו"ל.

משרד התרבות והספורט
סמל מוזיאון מוכר משרד התרבות והספורט